Чому люди помиляються, розв’язуючи прості задачі?

Якщо Ви припустилися помилки у задачах про атрибути для гри в теніс, курей або лілії – не варто впадати у відчай…


4
3 shares, 4 points

1. Тенісні ракетка і м’яч разом коштують 110 доларів. Ракетка на 100 доларів дорожча за м’яч. Скільки коштує м’яч?

2. 5 курей за 5 днів несуть 5 яєць. За скільки часу 100 курей знесуть 100 яєць?

3. На озері ростуть водяні лілії. Покрита ними площа щодня збільшується вдвічі. Якщо лілії повністю покривають озеро за 48 днів, скільки днів потрібно для того, щоб вони покрили його наполовину?

         Набір з трьох простих задач (про тенісні м’яч і ракетку, курей та лілії) насправді покликаний ілюструвати особливості процесу мислення людини. Вперше він (у ледь іншому формулюванні) був запропонований американським психологом Шейном Фредеріком ще у 2005 році під назвою Cognitive reflection test (CRT) в одному з провідних економічних журналів Journal of Economic Perspectives (S.Frederick “Cognitive Reflection and Decision Making”, Vol.19, № 4, p.25–42).

         У згаданій статті, зокрема, наведено дані щодо результатів тестування студентів кращих університетів США. Загалом, з-поміж 3428 респондентів правильні відповіді на усі три запитання дали тільки 17%, а середня кількість балів становила лише 1,24 з трьох можливих. При цьому 52% студентів Масачусетського технологічного інституту (МІТ), 74% студентів Прінстону та 80% студентів Гарварду помилилися принаймні одного разу. Натомість 33% респондентів дали хибні відповіді на усі три запитання, у тому числі 7% студентів МІТ, 18% студентів Прінстону і 20% студентів Гарварду. 

         Як можна (треба) тлумачити такі результати? За словами Фредеріка, він обрав саме ці три запитання з огляду на те, що вони спонукають людей дати відповіді, які першими спадають на думку (зазвичай, 10, 100 та 24 відповідно у першій, другій і третій задачі). Як з’ясувалося, далеко не кожен вважатиме за необхідне перевірити початкові інтуїтивні здогадки. 

         Згідно з розумінням процесу людського мислення, викладеному у відомій книзі лауреата Нобелівської премії з економіки 2002 року Деніела Канемана “ThinkingFast and Slow” (2011), наш розум функціонує через взаємодію двох складових, названих Системою 1 та Системою 2. Система 1 спрацьовує автоматично і дуже швидко, не потребуючи зусиль і не дає відчуття цілеспрямованого контролю. Натомість Система 2 передбачає увагу, необхідну для свідомих розумових зусиль, у тому числі і для складніших обчислень. Інакше кажучи, Система 1 пропонує автоматичні інтуїтивні рішення завдань, які постають перед нами, а Система 2 мобілізується у тому разі, якщо завдання виявляється достатньо складним.

         Важливе запитання, відповідь на яке безпосередньо пов’язана з тестом CRT, полягає у тому, наскільки уважно Система 2 відстежує пропозиції Системи 1?  Як бачимо, значна кількість людей беззастережно довіряє своїй інтуїції і відмовляється докласти навіть мінімальні зусилля для перевірки інтуїтивної відповіді. Понад те, більшість респондентів не звернули увагу і на мимовільну підказку загального характеру – для чого ж пропонувати задачі з настільки очевидними розв’язками.

         Дуже цікавими є результати дещо модифікованого тесту CRT. Групу з 40 студентів Прінстону поділили на дві рівні підгрупи. Одна з них отримала завдання, надруковані дрібним шрифтом на неякісному принтері. З-поміж студентів, які отримали завдання у нормальному вигляді, 90% припустилися хоча б однієї помилки. Натомість у підгрупі, яка отримала неякісні примірники завдань, кількість тих, хто помилявся, становила лише 35%! Так, результати саме цієї підгрупи було настільки вищими! Неякісне представлення завдань потребувало концентрації уваги і зусиль, тобто залучення Системи 2, що збільшило ймовірність перевірки інтуїтивних здогадок, і результати різко поліпшилися. 

         Як показав Ш.Фредерік, відповіді на запитання тесту CRT, більш чи менш щільно корелюють з такими важливими характеристиками індивідів як ставлення до ризику і часові уподобання (отримати певну суму грошей негайно чи більшу суму через певний проміжок часу) та іншими тестами, які визначають пізнавальні здібності людей.


Сподобалось? Поділіться з друзями!

4
3 shares, 4 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
3
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry
Master of inspiration

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео