Кекс, притрушений горіхом (Економічне ессе)

Автор - Людмила Громяк, кандидат економічних наук


2
6 shares, 2 points

Люблю наукові конференції в вузах Польщі.Там немає відчуття ,що ти з якоїсь нижчої касти.Що не в «блакитних пеленках»народжена.

Проте одна,в кінці2000х,запамяталась на все життя.

Конференція в Ярославі. Вступ.Презентація гостей.Зачитування переліку доповідей.В такий момент дуже важливо не промахнутись і присісти біля» правильного» співбесідника,щоб кидаючи, чи підтримуючи цікаві репліки,не померти від нудьги .

Мою увагу привернув науковець(На конференції всі були або науковці,або студенти)-низькорослий,худощавий,якийсь розгублений.Він перший з усіма намагався привітатися,але ніхто особливої уваги ,чи почестей йому не наділяв.Розуміючи ,що я -український науковець з економіки,запрошений більше для придання «міжнародності»конференції, аніж за «науку»,я підійшла до пана…от убийте ,прізвище не пам’ятаю і зав’язала розмову.А він виявився не просто цікавим співбесідником. Він був суперцікавим співбесідником.Він був ще й дотепним співбесідникомА головне,він повністю підтримував мене в тому,що про економіку студентам і тим ,хто ще бажає її вчити,потрібно викладати доступною,зрозумілою мовою.

Конференція тривала.Фурор викликала доповідь професора Зайоца(ну але в нього і справді таке прізвище!),який простий економічний процес розвозу товару від складу гуртівні до клієнта розмалював величезною логістичною формулою на всю дошку,з безліччю символів та призначень..В аудиторії усі «-о-о»,»Ах»,особливо студенточки-пан професор мав ну дуже гарну зовнішність.А мій співрозмовник лишень на це посміхнувся і почав розповідати мені про…свого пса!!!?,з яким він полюбляє інколи вранці заходити в маленьку,проте затишну,просто приємну м’ясну крамничку,де великий вибір смачних і завжди свіжих ковбас.

-«Яку будеш?»-запитую.А він –«Гав!!»-і показує на печену, однак на найдорожчу ковбаску.

А я розповідала,як на кордоні ‘чорна бригада»хотіла розкрутити мій «на гарантії «джип ,бо там могли бути сигарети.А коли дізналася,після того,як мені дали спокій,що гарантія при цьому б згоріла-то мало не знепритомніла.

І ми говорили,говорили,говорили.

Вже не пам’ятаю ,коли,може на перерві в буфеті,а може на вечірньому бенкеті після першого дня конференції ,коли на танець до професора Зайоца була черга на цілий вечір,а нас ніхто не запрошував,та польське пиво-це щось,недарма визнане в цілому світі,ми почали придумувати,ні скоріше виділяти,як істину,як економічну аксіому головні правила,закони економіки.І виділили їх аж десять!

   10 ЗОЛОТИХ ЗАКОНІВ ЕКОНОМІКИ

(Або, принаймі ,позолочених)

1.Економіка повинна бути економічною.А по-простому:якщо купив за долар,продати треба за два,три,як вийде.А не навпаки.

2.Для економіки повинні бути умови.Це і корисні копалини,і закони ,мінімальна корупція ,відношення законодавця в країні,нормальні податки-тобто,в пустелі яблуні не ростуть,а річка знизу вверх не тече.

3.Якщо економіці не заважати,вона сама знайде вихід.Не завинчувати «на баняку»кришку,бо знесе.

4.Економіка не може існувати без малого підприємництва.Воно- грибниця в лісі.Загине грибниця-зігниє ліс!

5.Правило 30х70 з критичним 20х80.Якщо 30 відсотків акумульваних в державі коштів в руках назвемо їх просто- ,багатих людей,а 70 відсотків -малий і середній бізнес,прості громадяни-це нормальна економічна атмосфера в державі.Якщо ж співвідношення в державі багатіїв і люмпену 20х80 ,обов’язково настане революція,економіка зачахне .

6.Наповнення бюджету – це також 30х70.Тобто ,бюджет на 70 відсотків повинні наповнювати ті 30 відсотків багатих людей,а 70 відсотків бідного і середнього класу повинні «пожирати»зайву робочу силу на ринку.З них усіх бюджет не може вимагати більш як 30 відсотків запланованого наповнення бюджету.Знову ж таки,якщо це правило порушувати-«знесе кришку»!

7.На фінансовому ринку має бути достатньо інструментів,механізмів,які будуть обслуговувати економічні процеси.Тобто,як в хорошої господині на кухні,крім кастрюлі,ножика і ложки,повинна бути повна кухня різних формочок,ступок,комбайнів і чого тільки там ще повинно бути,так і на фінансовому ринку повинні бути з інструментів не лише кеш чи готівка,а й різні доступні кредити, акції,векселі,облігації,ф’ючерси,форварди і ще багато,багато чого.

8.Хоч «держава-це апарат насильства багатих над бідними»(класик)-багаті повинні тримати «своїх церберів» на ланцюгу.А то,ще й чого доброго,господарів в тому числі покусають.Але апарат по розслідуванню повинен мати добру базу,і бути стимульованим.А не на фіксованій ставці.

9.Податок на додану вартість повинен бути податком на додану вартість,а не на те,де урветься.Він повинен регулювати розвиток економічних процесів,і мати різну величину для різних галузей.Наприклад,сільське господарство повинно сплачувати до 10 відсотків ПДВ,а фінансові ігри,казино чи їм подібні -до 90 відсотків.

10.Розгул демократії завжди зміниться диктатурою! В окремих країнах,як от в колишній Югославії -війною.

Йшов останній третій день конференції.До речі,присвячена вона була науковому сприянню економічного розвитку відсталого прикордонного воєводства республіки Польща. (…)

І тут,раптом…ну от завжди то неприємне,несподіване -і тут,раптом.Слово для виступу надали професору статистики Гданського університету…Хтось почав підніматися і просовуватись до виходу,хтось голосно позіхнув.А я з жалем побачила,що мій співрозмовник,скромний,»метр п’ятдесят з капелюхом»,непримітний-прямує на сцену.

Здивування.Не цікавість.,.втома.Ніхто не привітав.

А він заговорив.Якби сказав,що почала в аудиторії звучати музика-так.Якби хтось сказав,що почала тихо журчати в полі маленька річечка-так.Але якби хтось сказав,що доповідь по статистиці в кінці,на завершенні конференції заставить завмерти,заслухатися,задивуватися-я б сказала ,що небо впало на землю .І хай там що,ніхто і так не повірить.

А він говорив:тихо ,цікаво ,харизматично.Як маленький грайливий літній павучок,хитро вплітаючи цифри  статистичних даних в свою доповідь,ні,скоріше оповідання,легке,доступне,зрозуміле всім.

А аудиторія наповнювався,наповнювався.В кінці,і яблуку не було де впасти.В повітрі бриніла якась електрика.

До речі,він заступився за українців,в чию адресу ми наслухалися за три дні багато нападок:і сигарети,контрабанду бензину везуть,і робочі місця займають,і черги на кордоні створюють.

А він подякував нашим « човникам» за те,що завдяки їхній невтомномності,їх приниженнях на кордоні-Польща отримала в мале ПІДПРИЄМНИЦТВО значні (неоподатковані) грошові ін’єкції і в тому числі,завдяки яким,оминула і не влізла в кабалу кредитів МВФ.

Він говорив про правило 30х70,він говорив про інвестиції,про фінмоніторинг…він багато про що,говорив.Але так просто,доступно,народно…

В кінці,коли вже ,здавалось,усі були в в якомусь стані афекту ,економічного екстазу..він раптом зупинився,глянув на ручний годинник, покивав докірливо сам собі головою,дістав з свого чорного шкірного старенького проте добротного портфеля такий же старий товстий записник,розгорнув і надиктував президії ,а зокрема воєводі,кілька телефонів.-‘Ото тел інвесторів з Ізраїлю,ото з Голандії,а ото німці,трохи аферисти,але дуже підприємливі

Сказав,як горіхом посипав,по щойно спеченому кексі!

. Виявляється,професор статистики в Європі поважна, шанована особа,яка ще між іншим тримає неоціненну інформацію в руках.

Звичайно,після виступу до нього було вже не доступитись.Ображений покинутою увагою ,професор Зайоц вскочив в свого бумера і ускакав.

Ми теж не стали чекати прощальної вечері і ,боячись черги на кордоні,поспішили до дому….

ЛЮДМИЛА ГРОМЯК

Кандидат економічних наук


Сподобалось? Поділіться з друзями!

2
6 shares, 2 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry

Master

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео