Шаблон маніпуляції людським сприйняттям перед виборами

Кожні вибори проходять за тим же сценарієм, проте кожного разу все здається по-новому, оскільки ми його просто не помічаємо...


7
27 shares, 7 points

Все починається з вподобань виборців. Чого вони прагнуть та очікують від кандидатів? Для цього проводяться спеціальні соціологічні дослідження, результати яких безпосередньо впливають на вигляд передвиборчої програми кандидатів у президенти. Оскільки усі кандидати стараються максимально врахувати очікування електорату, то їхні програми часто бувають лише перефразованим відображенням один одного.

У 2004 році, за результатами опитувань громадян, можна було виділити основні проблеми, які їх турбують і яким чином вони б хотіли їх вирішити.

Економічні категорії

Основні проблеми

Очікування виборців

Соціальна сфера

Бідність

Підвищення пенсій і зарплат

Повернення заощаджень

Ефективне державне управління

Корупція

Рівень злочинності

Використання силових методів у політиці

Рішуча боротьба зі злочинністю і корупцією

Боротьба з олігархами

Зміцнення незалежності України

Розвиток демократії в Україні

Антиінфляційна політика

Зростання вартості товарів і послуг першої необхідності

Зниження цін на основні товари масового споживання

Зниження тарифів на комунальні послуги

Тепер подивимось на те, як цим запитам населення відповідають передвиборчі програми тодішніх кандидатів у президенти – В. Ющенка та В. Януковича.

Очікування виборців

Програма В. Ющенка

Програма В. Януковича

Підвищення пенсій і зарплатповернення заощаджень

“Кардинальне підвищення зарплат і пенсій

Збільшити мінімальну пенсію – вона буде більшою за прожитковий мінімум”

“Протягом року повернути людям борги із зарплати”

“…мільярди гривень підуть на виплату заощаджень пограбованих громадян”

“Кошти, отримані від реалізації державного майна, будемо спрямовувати на компенсацію знищених заощаджень громадян та належне пенсійне забезпечення”

“Середньомісячна заробітна плата зросте у 2-2,5 рази, мінімальна заробітна плата досягне прожиткового мінімуму.”

Рішуча боротьбу зі злочинністю і корупцією, боротьбу з олігархами

“Змусити владу працювати на людей, повести рішучу боротьбу з корупцією”

“Розгорнути рішучу боротьбу з криміналітетом і організованою злочинністю”

“Змусити олігархів справно сплачувати всі податки. Я проти нового перерозподілу власності, але олігархи заплатять справжню ціну за підприємства…”

_______________

Зміцнення незалежності України та розвиток демократії в Україні

“Сприяти єдності народу України, орієнтації суспільства і держави на загальнолюдські цінності – свободу, демократію, міжнаціональну і міжконфесійну злагоду, взаємну повагу і толерантність, справедливість і добро”

“В оновленій Україні стане нормою свобода слова, активна діяльність громадських організацій, політичної опозиції – як запорука державної політики в інтересах народу”

“Зовнішня політика, участь України у світових та регіональних інтеграційних процесах, євроінтеграційний поступ, співробітництво з Російською Федерацією та іншими державами, які є нашими традиційними партнерами, будуть поглиблені, підпорядковані національним інтересам, зміцненню нашої держави”

“Конституційна, судово-правова, адміністративна та військова реформи спрямовуватимуться на розвиток демократії, місцевого самоврядування, захист прав та свобод громадян, підвищення національної безпеки держави”

“Державна політика в інформаційній сфері забезпечить реалізацію конституційних прав громадян на свободу слова та інформацію, захист національних інтересів, розвиток незалежних засобів масової інформації”

Зниження цін на основні товари масового споживання

та тарифів на комунальні послуги

_______________

“Розширимо конкуренцію на ринку комунальних послуг, покращимо якість та не допустимо завищення їх вартості”

Як бачимо, зміст цих передвиборчих програм є доволі схожим, адже вони наголошують на тих же аспектах державної політики, часто маючи на них ідентичні погляди. Окрім цього, вони дуже перегукуються з тим, що очікують виборці від майбутнього президента. Випадковість?

Аж ніяк. Це пряме використання однієї з помилок людського сприйняття, так званої помилки підтвердження. Вона полягає у тому, що людина схильна сприймати наявну інформацію, як таку, що підтверджує її думки та вподобання. Відповідно, бачачи у передвиборчій програмі більшість своїх очікувань, у виборця складається дуже хороше (навіть надто оптимістичне) враження про кандидата у президенти і він здійснює свій політичний вибір на користь цього кандидата.

Окрім цього прийому, доволі популярним та ефективним є створення образу своєрідного лідера, згідно з певними рейтингами. Так, бачачи “явну перевагу” когось з кандидатів багато з виборців, які ще не визначилися за кого голосувати, можуть прийняти рішення голосувати саме за “створеного”лідера (результат стадного інстинкту і “мабуть всі інші краще знають”). Також ті виборці, які визначилися з голосом на користь когось з нетопових кандидатів у рейтингу, можуть змінити свою думку, вважаючи свій попередній вибір необдуманим і неправильним, зважаючи на переважаючу думку більшості, представлену у рейтингу кандидатів.


Сподобалось? Поділіться з друзями!

7
27 shares, 7 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry

Master

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео