Жага щастя: чи має держава право його регулювати?

Щастя як результат біохімічної магії в організмі можна легко досягнути завдяки наркотичним речовинам. Чи можна осуджувати таке щастя і прагнення до нього?


7
13 shares, 7 points

Щастя – стан вищого божественного задоволення, досягти якого прагне кожна земна істота, в тому числі й людина. Щастя – це повсякденне завдання й найбільша проблема кожної людини. Досягти його складно, а втримати довше, ніж на певний час, взагалі нереалістично.

Поняття щастя як божественного задоволення сильно еволюціонувало протягом століть. Так, на світанку цивілізації щастям могли назвати очікувану здобич чи спокійний день без нападу диких звірів. Згодом, цього було вже недостатньо.  Потрібен був мир і відсутність епідемій, а також якесь більш придатне жилище, ніж звичайна печера. Потім, потрібен був вишуканіший одяг та певний статус у суспільстві – "щоб тебе признавали".

Як бачите, людські стандарти щастя невпинно зростали з розвитком цивілізації і часто диктуються саме нею. Проте, зі зростанням рівня життя, згідно з дослідженнями, людська раса не стає щасливішою. Як так???

Щастя у більшості випадків залежить від відповідності очікувань та реальності. Очікування зростають настільки швидко, що реальність просто не встигає за ними. Тому, рівень щастя у сучасних суспільствах практично не відрізняється від того, що був 50 років тому. Це те, що стосується психологічного виміру щастя, проте не варто забувати про його інший вимір – на фізичному рівні, на якому власне хочеться наголосити в контексті сучасних глобальних змін.

Щастя як божественне задоволення можна розглядати й як позитивний результат певних біохімічних реакцій в нашому організмі. Це може буде насолода від супер смачної страви чи мурашки по шкірі від пристрасного поцілунку. Саме у такому форматі щастя найлегше і найприкріше відчути його скороминучість. Приємність від спожитої їжі чи отриманих ласк через короткий час залишаються у нашій пам'яті не більше, ніж солодким спогадом. Для повторення тих же відчуттів щастя, потрібно знову смачно попоїсти чи знову поцілувати. Незручно чи не так?

Проте, схожий ефект щастя можна отримати й вдавшись до комбінації певних речовин, які б забезпечили наш організм біохімічним щастям. Це можуть бути різноманітні види наркотиків, які зараз так популярні у всьому світі. Вони мають здатність надати людині блаженне відчуття щастя й можливість отримувати його й продовжувати його тривалість при першій потребі. З цієї точки зору, наркотична залежність – не більше, ніж постійне прагнення до щастя, яке, в принципі, притаманне кожній людській істоті. У цьому разі, яке має право держава посягати на спосіб досягнення омріяного індивідуального щастя?

Питання насправді філософське і доволі глибоке. Відомий англійський філософ Дж. Бентам ще в кінці 18 століття наголошував на великій єдиній меті держави – збільшення глобального щастя. Тоді виходить, що більшість держав світу йдуть на різні заходи для недопущення збільшення цього щастя через вживання наркотичних речовин? Вони ігнорують біохімічний формат щастя чи вважають, що суспільство в загальному виграє від обмеження наркотичного трафіку?

Окрім несприятливого, за винятком кількох країн, законодавства щодо "вживання штучних каталізаторів щастя" у більшості світових держав передбачається кримінальне провадження щодо осіб, які вживають, зберігають та поширюють наркотики. Наскільки держава має право на це? Індивідум прагне досягти щастя. Знаючи, що психологічний формат щастя як досягнення задоволення за умови співпадіння "очікування-реальність" практично приречений на невдачу, він вирішує скористатися легшим і простішим способ досягнення щастя – просто прийняти відповідну суміш речовин для необхідних біохімічних реакцій в організмі. Це доволі раціональне рішення індивіда для максимізації щастя. Якщо на шляху до досягненні свого індивідуального щастя людина нікому не чинить шкоди, то чому ж такий підхід має каратися?

Цікаво почути ваші думки з цього приводу!


Сподобалось? Поділіться з друзями!

7
13 shares, 7 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry
Kirnyk Ihor

Newbie

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео