Корпорації проти держав

Зростання ролі та ваги великих компаній в економіці - перевага чи загроза?


5
12 shares, 5 points

           У наш час доходи великих компаній значно перевищують доходи урядів багатьох країн. До прикладу, ще у 2015 році в першій сотні найбільших отримувачів доходів у світі налічувалось 69 компаній і лише 31 уряд, причому американська компанія Walmart займала більш ніж почесне дев’яте місце, поступаючись лише урядам восьми держав! 

    Станом на 2017 рік ситуація не зазнала принципових змін, хоча той ж Walmart “скотився на одинадцяте місце. Натомість уряди 27 країн можуть похвалитися доходами понад 100 млрд. доларів США, тоді як пятдесята у списку найбільших корпорацій має доходи понад $111 млрд. Тобто приблизне співвідношення 2:1 на користь компаній у першій сотні загалом зберігається. 

         Як наголошує відомий американський економіст Л. Зінґалес, великі компанії є надпотужними структурами: їхні служби безпеки можуть позмагатися з відповідними органами провідних країн, служби зв’язків з громадськістю часто залишають позаду організацію президентської кампанії у США, кількість юристів перевищує штат міністерства юстиції США, а грошей вистачає, щоб у різний спосіб (пожертви на ведення виборчих кампаній, лобіювання і навіть прямі хабарі) контролювати більшість виборних посадових осіб.

         Великі сучасні корпорації полегшують концентрування значної економічної (і політичної) влади в руках декількох людей, які, фактично, нікому не підзвітні. І справа не в тому, що багато з цих компаній є китайськими і керуються представниками комуністичної партії. У Сполучених Штатах ситуація зовсім подібна. Членів рад директорів великих компаній дуже зрідка не переобирають на новий термін, і навіть якщо вони не отримують необхідну більшість голосів, їх часто просто кооптують у раду. Зазвичай втратити місце у раді директорів компанії можна, хіба-що прямо критикуючи дії її керівника!

         За даними Л. Зінґалеса, сьогодні у США простежується тенденція до зростання ваги великих корпорацій. Зокрема, упродовж двох останніх десятиліть показники концентрації у 75% галузей економіки США зросли, при цьому індекс Герфіндаля пересічно збільшився на понад 50 відсотків. За цей ж час середнє значення ринкової капіталізації компаній, акції яких котуються на фондових біржах, зросло втричі – з $1,2 млрд. до $3,7 млрд. у доларах 2016 року. Ця ситуація зумовлена поєднанням двох тенденцій: зниженням відношення новостворених фірм в економіці до загальної їх кількості з одного боку та дуже високим рівнем злиттів і поглинань фірм (нерідко понад $2 трлн. у рік протягом згаданого періоду) з іншого.

      Таке зростання концентрації сприяло підвищенню ринкової влади великих компаній: величина середньої надвишки до ціни на їхню продукцію зросла з 15% до понад 50%. Водночас це відчутно ускладнило становище менших фірм: якщо у 1980 році лише 20% малих фірм, акції яких котуються на біржі, мали збитки у розрахунку на одну акцію, то у 2010 році їх кількість сягнула 60%.

     З погляду Л. Зінґалеса, тенденція до зростання розмірів великих компаній різко актуалізує загрозу формування так званого “заклятого кола Медічі”, коли економічна та політична влада взаємно підсилюють одна одну. Серйозність такої небезпеки визначається взаємодією декількох чинників: природи джерела політичної влади, умов на ринку засобів масової інформації, ступенем незалежності прокурорської та судової влади, законодавством щодо фінансування виборчих кампаній та особливостями панівної у суспільстві ідеології. 

      Для зменшення загрози непропорційного політичного впливу великих компаній є низка достатньо ефективних засобів: підвищення прозорості функціонування корпорацій, удосконалення корпоративної демократії, послідовне застосування антимонопольного законодавства, усвідомлення ризиків вербування науковців та економістів для обслуговування корпоративних інтересів, увага до функціонування та незалежності засобів масової інформації. Все ж, ключовим запобіжником на шляху недопущення загрози зрощування політичної та економічної влади є усвідомлення цієї проблеми і увага до неї з боку медіа та громадськості. 

         З огляду на все сказане, цікаво розглянути під таким кутом зору ситуацію в Україні; невдовзі повернемось до неї у новому матеріалі.


Сподобалось? Поділіться з друзями!

5
12 shares, 5 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry
Master of inspiration

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео