Куплю дружину, недорого

Або інші веселі практики із історії давньоримських одружень


2
12 shares, 2 points

Позиція жінки в Давньому Римі – питання дуже спірне. І специфічне. Джерел, особливо юридичних, є багато, і, згадно з ними, жінка нібито мала набагато краще становище, ніж у германців чи навіть древніх греків. Так-так, грецька Афродіта точно була б безправнішою за Венеру, римську відповідницю – не могла б сама виходити на люди, переважно сиділа б вдома, а її думка відігравала мало ролі навіть у сім'ї. Інша справа – римська матрона; дім – її стихія, де всі слуги і діти під її владою, вона шанована чоловіком та його друзями, а в часи імперії може навіть впливати на політику! Чи це стосувалося тільки найбагатших жінок? Давайте розбиратися.

Насправді у римському праві жінки мали стільки ж прав, як і діти і раби. Тобто не мали їх взагалі. Це пояснювалося дуже просто: якщо жінка не може володіти майном (древній закон), то нащо їй права? Все, що навіть здобувала жінка у спадок від батька, переходило в руки її опікуна, і без його волі у ранні часи Риму вона не могла і кроку ступити. Жінка завжди була під владою батька, чоловіка чи найближчого родича. Цей особливий тип влади над нею називався manus – "рука". Бували шлюби sine manu – "без руки", коли жінка одружувалася з чоловіком, але нею і її майном далі володів батько.

Вільну жінку можна було купити. Це правда. Але лише під час весілля;) У Римі було три типи шлюбів: перший був для патриціїв, урочисте священнодійство із жерцями і 10 свідками. Ясно, що не всі таке могли собі дозволити. Тому була "простіша" форма coemptio, буквально – "продаж". Всі святкування на такому весіллі зводилися до відтворення купівлі-продажу якоїсь речі, тільки "річчю" була наречена, яку майбутній чоловік купляв у батька з письмовим контрактом. Ще простіше можна було зробити, проживши разом рік – після цього ви вважалися чоловіком і дружиною. А щоб уникнути шлюбу, можна було просто три ночі провести поза межами дому.

Звісно, римське право дозволяло розлучення. І воно мусило з точністю до навпаки повторювати весілля, яке мала пара! Якщо ви – патриції, і одружилися урочисто, то це теж була публічна подія з образами та прокльонами замість весільних обіцянок. В разі "купівлі-продажу" чоловік… просто продавав жінку назад батькові. А якщо ви стали подружжям через спільне життя протягом року, чоловік міг виставити вас за двері як символ того, що розлучається. 

Розлучення ініціювали лише чоловіки – жінок ніхто не питав!

Жарти жартами, а були і жорстокіші принципи. За перелюб ще за ранньої республіки жінку можна було безкарно вбити, при чому, закон офіційно забороняв дружині будь-як карати чоловіка за перелюб. Ранні закони навіть дозволяли таке ж вбивство за те, що жінка п'є надто багато вина. Батько міг продати усіх дочок в рабство, крім найстаршої (синів теж – батьківська влада була безмежною). Якщо чоловік скоював злочин, його карала громада, якщо жінка – вона віддавалася на кару своєму чоловікові і той міг з нею робити все, що хотів. 

Це вже потім жінки трохи починають воювати за свої права. В час імперії римський правник Гай згадує випадки, коли матрони змушували своїх опікунів погоджуватися на те, що їм потрібно, а, якщо це не вдавалося, навіть змінювали опікунів! Жінки також отримували певні пільги, наприклад, в часи імператора Августа – за багатодітність. Окремий статус мали весталки, діви-служительки храму Вести. Вони мали майже усі права на рівні з чоловіками, а також дуже поважалися в суспільстві. Якщо весталка зустрічала по дорозі людину, осуджену на смертну кару, той одразу ж відпускався, бо це вважалося благословенням богів. 

Автор: Ольга Стасюк, Наукове товариство студентів-істориків УКУ "Sub Rosa"


Сподобалось? Поділіться з друзями!

2
12 shares, 2 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео