Мумії, самураї та нацистські СС: коротка історія тату

А ще - лайфхаки британського флоту, невидимі японські тату та інші цікаві факти про татуювання


-3
12 shares, -3 points

Термін «тату» вперше був вжитий британським мореплавцем Джеймсом Куком під час експедиції на острів Таїті. Жителі острова мали за обряд як чоловікам, так і жінкам наносити візерунки на тіло, названі таким чином. У давні часи тату мали за собою не лише обрядовий, але й інформаційний характер. По тому, які малюнки на собі мала людина, було зрозуміло її рід та вид діяльності, рівень майстерності.

 Археологи стверджують, що малюнки на шкіру вміли наносити стародавні єгиптяни в часи між 2800 і 2600 роками до нашої ери. У всякому разі, на шкірі мумій, знайдених в знаменитих пірамідах Гізі, є такі візерунки. Звідси тату, очевидно разом з майстрами, мігрувало в південно-східну Азію, досягнувши Далекого Сходу.

Найбільший розквіт культура тату отримала в Японії, де донедавна розмальовані тіла шанувалися не менше, ніж приналежність до самураїв. Саме жителі Хонсю, Хоккайдо і Сікоку вперше запропонували тривимірні зображення. Замість звичайних орнаментів і плоских фігур вони наносили міфічних тварин у різних кольорах. 

Японці запропонували також невидиме тату, яке з'являлося при почервонінні шкіри або потраплянні на неї води. Такі тату-невидимки виконувалися з використанням рисової муки, яка втиралася в розрізи шкіри.

У XVIII-XIX ст. тату поширилося і в Європі: наприклад, британські моряки зображали на своїх спинах величезні розп'яття в надії, що це захистить їх від тілесних покарань, які широко практикувалися в англійському флоті. Адже хто посміє шмагати по зображенню хреста? В арабів, до речі, був подібний звичай тату-талісмана із цитатами з Корану. Праслов'яни, наші предки, для нанесення татуювань користувалися спеціальними глиняними штампами. З поширенням християнства звичай татуювання став безжально викоренятися, як складова частина язичницьких обрядів, і практично згас. 

У XX ст. татуюванням знайшли і практичне застосування. У 1935 р. за наказом рейхсфюрера СС Г. Гімлера у Allgemeine SS (загальних СС), Waffen SS (військах СС), SS-Totenkopfverbande (частина СС "Мертва голова", что охороняли концтабори) були запроваджені татуювання. Зроблено це було для полегшення надання допомоги пораненим. Татуювання являло собою літери латинського алфавіту, які вказували на групу крові .

У СРСР тату-культура взагалі була поза законом (кримінальна стаття за виготовлення татуювань була скасована лише у 1950-ті). Все це, безумовно, справляло згубний вплив на тату-мистецтво, змушувало його мімікрувати, підлаштовуватися під ситуацію, відмирати. Проте татуювання таки вижили і, з плином часу, поступово переросли у витвори мистецтва, які прикрашають тіла людей й досі.

Автор: Віталій Дембіцький, Наукове товариство студентів-істориків УКУ "Sub Rosa"


Сподобалось? Поділіться з друзями!

-3
12 shares, -3 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
1
wow
angry angry
0
angry

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео