Як люди рахують свої гроші

і яку роль при цьому відіграє мислена бухгалтерія (mental accounting)


6
18 shares, 6 points

Бажання добре заробляти притаманне кожному нормальному індивіду; при цьому значна частина з нас готова чесно і багато працювати задля такої мети. Важливе значення для підвищення нашого добробуту з перебігом часу має також розподіл зароблених коштів між витрачанням їх для задоволення поточних потреб (“споживання”, за термінологією економічної науки) та для використання їх у майбутньому (“заощадження”).

Ви будете здивовані, але наші успіхи, значною мірою, залежать ще й від того, як ми розподіляємо вже отримані доходи чи потенційні заробітки між різними “банківськими комірками” в голові, інакше кажучи, між різними мисленими рахунками.

Розгляньмо приклад, який непогано ілюструє цю ідею. Нехай двоє професорів (байдуже, з Гарварда чи Стенфорда), Оскар та Іванна, заробляють по 90 тисяч доларів США у рік, але за різною схемою оплати. Оскар отримує 7,5 тис. дол. щомісяця (7,5×12=90), тоді як Іванна одержує щомісяця 6,5 тис. дол. і гарантовану одноразову виплату 12 тис. дол. влітку (6,5×12+12=78+12=90). З погляду традиційної економічної науки, рішення обох професорів щодо того, скільки грошей витрачати на поточні видатки, а скільки відкладати як заощадження, мають бути абсолютно ідентичними.

Натомість використання поняття мисленої бухгалтерії передбачає, що Іванна витрачатиме на задоволення поточних потреб менше, ніж Оскар, а більше заощаджуватиме. По-перше, її “регулярний” заробіток є нижчим, і саме на його основі вона визначає свій поточний рівень споживання. По-друге, після виплати бонусу у 12 тис. дол. ця сума “надходить” не на мислений рахунок поточного доходу, а на мислений рахунок активів. Гроші з цього “рахунку” люди схильні заощаджувати і не витрачають їх без серйозної необхідності. Правильність розуміння цього прикладу з позицій мисленої бухгалтерії підтверджують дослідження впливу виплат бонусів на рівень заощаджень у Японії, де фірми часто використовують подібні схеми оплати праці.

Ще один відомий приклад стосується безпосередньо процесу заробітку грошей. Тут ідея мисленої бухгалтерії пов’язана з оптимізацією людьми своєї поведінки, спрямованої на максимізацію заробітку. Виявляється, що кінцевий результат часто залежить від того, чи люди розглядають різні відокремлені події як окремі можливості здобутків або збитків, чи вони об’єднують їх і сприймають як одну можливість виграти або втратити.

Отож, водії однієї з фірм таксі у Нью-Йорку сплачують певну фіксовану суму за оренду автомобіля упродовж 12 годин, а решту зароблених грошей залишають собі. Скільки годин працювати – вони вирішують самі. Якою має бути стратегія індивіда, що прагне максимізувати свій прибуток?

Відповідь на це запитання безпосередньо залежить від того, який проміжок часу бере до уваги індивід. Розгляньмо, до прикладу, період в один місяць. Не надто складно з’ясувати, що оптимальна стратегія полягає у тому, щоб працювати якомога довше у сприятливі дні (коли середній заробіток за годину високий – наприклад, за дощової погоди або у разі тих чи інших подій за участі значної кількості людей) і закінчувати роботу швидше у несприятливі дні.

Натомість таксисти часто орієнтуються на деякий запланований рівень щоденного заробітку, а недовиконання цього плану розглядають як збиток. У такому разі вони завершуватимуть роботу швидше у сприятливі дні і працюватимуть довше у несприятливі дні – тобто діятимуть з точністю до навпаки відносно згаданої раціональної стратегії!

Отже, згідно з підходом мисленої бухгалтерії, ухвалення оптимальних рішень стосовно заробітку грошей та їх витрачання і заощадження безпосередньо пов’язане з тим, як ми формуємо відповідні мислені рахунки для різних видів доходів та активів. Усвідомлення цього факту дає підстави приділити цьому питанню дещо більше уваги, щоб спробувати змінити ситуацію на краще.


Сподобалось? Поділіться з друзями!

6
18 shares, 6 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry
Master of inspiration

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео