Прийшли, побачили, побудували: що НАСПРАВДІ робили римляни в Британії

Римляни - жорстокі загарбники чи цивілізатори? Ламаємо стереотипи!


5
25 shares, 5 points

Коли ми згадуємо про римлян в Британії, то зазвичай говоримо про загарбницьке завоювання бритів та інших племен римськими військами, швидке і доволі криваве. Звісно, римляни були дуже жорстокими. Але, щоб не розглядати історію дуже однобічно, сьогодні варто згадати і про цивілізаційні зміни, що прийшли в Британію разом з римлянами.

Ще з початку ІІ століття, коли в Британії міцно засіли римські намісники, подібно до інших провінцій, вони почали заводити свої порядки. Були побудовані акведуки та дороги; це пожвавило торгівлю. Так заробилося і розвинулося дуже багато міст, передусім Лондініум на Темзі – наш добре знаний Лондон. Тоді ж вперше на британських землях з’явилося скло. Через це інакшими стали і будинки – замість безвіконних, однокімнатних, круглих споруд з’явилися багатокімнатні, прямокутні, із заскленими вікнами та мозаїкою на підлозі. Все це зараз знаходять археологи, навіть під старими вулицями посеред Лондона.

Під підлогою поміщали гіпокауст – римську систему опалення теплим повітрям, що нагрівалося за допомогою спеціальних печей. 

Розваги також стали римськими: гонки колісниць та бої гладіаторів. Для цього будувалися амфітеатри. В центрі Лондона також звели величезну базиліку, що розміщала суд, архів і податковий центр. Латина стала першою писемною мовою Британії, хоча населення говорило місцевими мовами. 

Першою монетою Британії також стали срібні динарії із зображенням імператора.

Нарешті, разом із римлянами до Британії вперше прийшло християнство. Археологи знаходять хризми – символи ранніх християн, в яких було зашифровано ім’я Христа. Їх ставили на саркофагах, могильних каменях, викладали мозаїкою, а від імператора Магненція (350-353 роки) – навіть зображали на монетах. 

Але завоювання англо-саксами колишніх римських земель стало справжньою трагедією. Вже звиклі до міського життя брити мусили повернутися до сіл через занепад міст і економіки. Культурна різниця між ними і прийшлими варварськими племенами загострила конфлікт. Це призвело до територіального поділу населення, яке частково збереглося і до наших днів. 

Автор: Ольга Стасюк, Наукове товариство студентів-істориків УКУ "Sub Rosa"


Сподобалось? Поділіться з друзями!

5
25 shares, 5 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео