«Кіборги. Герої не вмирають», аналітична рецензія. Що вдалось, а над чим ще потрібно працювати українському кіно?

УВАГА! В тексті рецензії присутні спойлери.


3
1 share, 3 points

Сюжет фільму розповідає нам про 10 днів з життя українських військових, які обороняють донецький аеропорт. Фільм починається з текстової вставки яка вводить глядача в курс справ станом на 2014 рік в Донецьку, а українцям нагадує про героїзм наших військових. Вдалий прийом це нелінійність сюжету. Перша сцена показує діалог героїв перед обороною аеропорту, далі дії повертаються на десять днів до того, й сюжет розвивається до повторної першої сцени, й далі продовжується.

В фільмі добре пропрацьований гумор, іронія військових, які вже довгий час перебувають в аеропорті, вдало показує, як людину в важких ситуаціях може рятувати гумор. Гумор фільму вдало будується на двомовності персонажів. 

Сюжет має сім головних героїв, це помилка сценаристів, тому що за екранний час важко розказати історії одразу такої кількості персонажів. Головних героїв потрібно було зробити менше, але в сценарії було прагнення показати наскільки багато людей з різними долями воюють за нашу країну. Сценаристи намагались показати, що люди можуть говорити на різних мовах,  можуть мати різну думку про ситуацію в Україні, але головне те, що вони разом стали на оборону своєї країни. Кожен герой зростає як особистість впродовж всього фільму, проте це відбувається занадто швидко через їх кількість.

Хочеться відмітити роботу операторів, в картині використовуються цікаві візуальні образи (образ дерева). Загалом операторська робота, особливо в екшн-сценах прекрасна. Екшн-сцени фільму дивитись цікаво, вони добре поставлені. Використання візуальних прийомів для підняття патріотизму мені здається невдалим. Українські прапори, георгіївські стрічки, герб України на запальничці – всі ці предмети були головними в композиції деяких кадрів, і це кидалось в очі.

«Кіборги» використовують дуже примітивні прийоми, якими вони емоційно діють на глядача. Наприклад, Серпня (один з головних героїв) вбивають після закінчення основних бойових дій в той момент, коли він говорить зі своєю донькою і розказує їй по телефону вірш Пушкіна. Таке емоційне навантаження вдарить в кожного глядача, але через те, що головних персонажів сім, за жодного з них глядач не почав переживати сильно, тому сценаристи вимушені вдаватись до таких примітивних прийомів, як вбивство найбільш позитивного персонажу в кінці, ще й в той момент коли він говорить з донькою. 

В сюжеті вдало використовують українську культурну спадщину, сцена зі співами «Гуцулки Ксені» є дуже виразною. Загалом, відчувається, що сценаристи добре попрацювали над тим, як вписати в військовий фільм елементи української народної культури.

Сім персонажів це збірні образи українців, і абсолютна більшість діалогів фільму, ці сім образів сперечаються і відстоюють свою думку, а в кінці перемагає той збірний образ, який більше до вподоби авторам картини. На жаль, кількість тем, і кількість різних поглядів на тему, яку хотів осмислити сценарист була значно більшою за часові рамки повнометражного фільму, через це діалоги виглядають картонно, і слабо віриться, що українські військові весь час відпочинку в аеропорту говорили про майбутнє України, причини її проблем і інші, доволі високі теми.

Під час війни кожна країна має піднімати патріотизм своїх громадян, і кіно це один з інструментів цього, але окрім того, художне кіно це мистецтво. Важливо сприймати «Кіборгів» як військову драму, а не як документальний фільм. Мистецтво це один з інструментів за допомоги яких Україна може показати себе світу, але тоді необхідно конкурувати зі світом, і при тому використовувати свій підхід, оскільки американське кіно вже знімається в США, і ніхто краще американців не зробить американське кіно. Так само ніхто не зробить краще французів французьке, а краще українців – українське.

Фільм був розрахований на масового українського глядача, своє завдання він не зміг виконати, оскільки фільм збитковий. При бюджеті в 48 мільйонів, з яких половину зіставили державні кошти, фільм зібрав в прокаті 23,2 мільйона гривень. В військовий час художні фільми про війну мають за мету звернути погляди тих людей, які не звернули свою увагу на проблему війни до фільму, на жаль це не вдалось зробити. Фільм переконав тих, хто вже був переконаний і знав, що відбувається на сході України. В творців фільму були дуже правильні посили глядачам, проте їх було забагато, і це не вдалось зробити достатньо якісно. Українське кіно має орієнтуватись на весь світ і конкурувати з кращими в світі.

Автор: Олександр Бабенко, Наукове товариство істориків УКУ "Sub rosa"


Сподобалось? Поділіться з друзями!

3
1 share, 3 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry

Student

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео