У що вірили скіфи?

Чому скіфи відрубували руки, ліпили глиняні стовпи і прироблювали коням оленячі роги


-2
1 share, -2 points

Ми завжди розцінюємо язичницькі вірування набагато простіше, ніж вони були насправді. Так, вони дійсно є початковою фазою перед переходом до так званих “аврамічних” релігій, однак саме через простоту появи вони… настільки складні. Люди не вірили лише в богів, тим більше, в якийсь конкретний пантеон (12 богів слов’ян з Повісті минулих літ, скоріше за все, штучно зібрані докупи Нестором-літописцем). У язичництві завжди багато вірувань і забобонів, які доповнюють пантеони, а ще – різняться залежно від місця і часу.

Скіфи, звісно, мали багато своїх богів. 7 були основними: Табіті, або богиня вогню, вважалася царицею скіфів, тоді як їх покровителем і захисником був Папай, бог грози. Апі, його дружина, відповідала за землю, Гайтосір – за небо, сонце і світло. Сонце було надто важливим, щоб його віддати лише одному богові, тому Гайтосір відповідав за нього спільно з прекрасною Аргімпасою, жіночим началом і родючістю, що йшла з сонця. До речі, дзеркало – це насправді її символ, поєднання жіночності і світла (сонця)! Фагімасад повелівав водами, а от меч-фетиш – без конкретного імені, – відповідав за війну.

Але на цьому пантеоні нічого не закінчувалося. Спершу скіфи придумали чимало міфів про своє власне походження. На жаль, більшість ми знаємо із розповідей Геродота, який (на диво) був паскудним істориком і чимало помилявся. Доводиться перевіряти його слова за скіфськими зображеннями. Там ми знаходимо прародителем скіфів героя Таргітая, а прародителькою – якусь дивну змієногу німфу

Паралельно існувало ще купа культів, які і сформували той особливий “звіриний” стиль скіфів. Найпоширенішим був культ оленя, – як не дивно, типовий для всіх кочівників з іранських земель. Ви знали, що назва скіфів перською означає “олені”? Ця тварина означала плодючу силу і безсмертя; останнє – через те, що олень щовесни оновлює, “відроджує наново” свої роги. “Чому ж на пасторалі якісь хижаки їдять оленів?” – спитаєте ви. Бо це – образ постійного оновлення життя; вічна боротьба життєвого циклу. Крім культу оленя, були ще культи барана, грифа, коня, орла, пантери, лося та гірського козла. 

Цікаво, що алтайські скіфи настільки шанували оленів, що вдягали на жертовних коней прикраси у вигляді рогів!

Скіфи любили жертвопринесення і мали багато жертовників та жертовних ножів для цього. Приносили в жертву зазвичай тварин, це було пов’язано із землеробськими циклами. Цьому зовсім не противилася Кібела – велика мати богів, повелителька звірів. А от святилищ для богів ми не знаходимо, лише спеціальні площадки хмизу, присвячені акинакам – скіфським мечам.

Акинакам приносили кожного сотого полоненого – досі археологи знаходять коло таких святилищ людські рештки з відрубаними руками.

Крім культу тварин, був поширений культ мертвих, яким теж приносили жертви. Та й про скіфські кургани з багатим інвентарем всередині ви точно чули. Глиняні стовпи, які відшукав відомий археолог В.Хвойка, були складовими землеробського культу, до нього ж належало багато віднайдених священних посудин, при чому деякі з них робилися у формі птахів. Знаходять і священні фігурки воїнів, і амулети – ікла з вирізаними головами вовків. Нам складно судити про те, яку саме функцію вони виконували для вірувань скіфів, адже весь цей матеріал ми маємо з уривчастих писемних свідчень та археологічних розкопок. Одне можна сказати точно: релігія скіфів була складною і заплутаною системою вірувань і культів, і навряд нам вдасться колись наблизитися впритул до її розгадки. 


Сподобалось? Поділіться з друзями!

-2
1 share, -2 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео