Безумовний базовий дохід: про що йдеться? (1)

Один з кандидатів у президенти США від Демократичної партії обіцяє усім співгромадянам "дивіденди свободи" - тисячу доларів щомісяця без жодних умов


2
2 points

   

       Перша реакція на подібне повідомлення достатньо природна – “популісти серед нас” є не лише в Україні, але й у США! Проте все не так просто. Ідея універсального або безумовного базового доходу (UBI – universal or unconditional basic income) набуває сьогодні все більшої популярності і достатньо широко обговорюється у різних колах. Їй, тією чи іншою мірою, висловлюють підтримку, зокрема, Біл Ґейтс, Ілон Маск, Марк Цукерберґ, Річард Бренсон… Вже з огляду на згадані прізвища треба визнати, що ідея, мабуть, заслуговує і нашої уваги. 

       Низькі доходи значної частки населення спричиняють серйозні і різнобічні негативні наслідки для повсякденного життя будь-якого суспільства. Вони ускладнюють ефективну роботу систем охорони здоров’я, освіти, охорони правопорядку, негативно впливають на зростання продуктивності, розвиток підприємництва, купівельну спроможність населення, тобто на функціонування економіки загалом. Ідея запровадження UBI покликана кардинально змінити таку ситуацію.

       Універсальний базовий дохід – це сума грошей, необхідна людині для задоволення її базових потреб, певна стартова лінія, встановлена вище рівня бідності. Він мав би, у тому числі, замінити багато з чинних пільг, які доступні сьогодні у разі крайньої потреби або за відповідності тим чи іншим критеріям і, певним чином, обіцяти усім громадянам рівні можливості.

    Розгляньмо ключові аспекти універсального базового доходу стосовно реалій Сполучених Штатів. Отже, йдеться про те, що кожен повнолітній громадянин США першого числа кожного місяця мав би отримувати на свій банківський рахунок тисячу доларів. Незалежно від того, працює він чи ні, отримує чи ні пенсію або інші види соціальних виплат. 

       Очевидно, що відразу постає запитання: скільки це щастя коштуватиме, і хто за нього заплатить? Для виплати 12 тисяч доларів у рік для дорослого та 6 тисяч доларів для дитини у межах США потрібно приблизно 3,4 трлн. доларів. Сума вражає уяву, проте виявляється далекою від реальності з огляду на те, що більша частина громадян сплачує податки. Відповідно, щоб забезпечити базовий дохід людині, яка сплатила 8 тисяч доларів податків, треба додатково лише 4 тисячі доларів; їх можна взяти з податків тих громадян, які сплатили 20 тисяч доларів податків в обмін на свої 12 тисяч. Лише з урахуванням подібних “взаємозаліків” згадана сума зменшується більш, ніж утричі – до 900 млрд. доларів.

         Водночас забезпечення усіх громадян безумовним базовим доходом різко зменшить, а то й ліквідує, потребу у багатьох інших програмах соціального забезпечення на кшталт пільгового придбання продуктів харчування чи допомоги найбіднішим сім’ям. Завдяки цьому, за оцінками науковців університету Джорджтауна, остаточна сума, необхідна для виплати UBI у межах США, становитиме приблизно лише 540 млрд. доларів у рік. Слово “лише” тут справді доречне, оскільки 540 млрд. доларів – це 15% видатків федерального уряду США і 2,95% ВВП країни. 

         Отже, згідно з попередніми розрахунками, запровадження універсального базового доходу у США з фінансового погляду не видається чимось неймовірним. Можна зробити наступний крок і з’ясувати основні аргументи на користь реалізації цієї ідеї (вже післязавтра).


Сподобалось? Поділіться з друзями!

2
2 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry
Master of inspiration

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео