Безумовний базовий дохід: аргументи “за” (2)

Від гри уяви та утопічної ідеї до предмету достатньо фахової дискусії


3
3 points

     Упродовж буквально декількох років ідея універсального базового доходу (UBI) пройшла шлях від утопічної ідеї до одного з цілком реальних варіантів розвитку подій. Розгляньмо далі найважливіші аргументи на її користь.

     Одне з перших запитань, яке виникає майже автоматично: для чого виплачувати UBI заможним людям, якщо вони після цього все одно сплачують значно вищі суми у вигляді податків. Поширена відповідь використовує аналогію з пасками безпеки в автомобілях: ніхто не заперечує проти встановлення їх у кожному авто. Вмілі і досвідчені водії могли б обійтися без цих пасків, але ж будь-який інцидент завжди стосується принаймні двох учасників руху. Крім того, процедура визначення досвідчених водіїв була б достатньо складною, навряд чи досконалою, вимагала значних коштів і створювала передумови для корупційних зловживань. Тому простіше і ефективніше встановлювати паски безпеки у всіх автомобілях. 

    З теоретичного погляду, ідея запровадження універсального базового доходу дивовижним чином поєднує аргументи послідовників К.Маркса, М.Фрідмана та Ф.Гаєка. Прихильники лівих поглядів сприймають її як “опіку над трудящими” з боку держави і своєрідні гарантії від “стихії та хаосу ринку”. Їх ідеологічним супротивникам імпонує перспектива різкого зниження масштабів державного втручання в життя суспільства через ліквідацію цілої мережі інших соціальних програм, неминуче скорочення кількості чиновників та рівня бюрократизації загалом. Кожен громадянин, отримавши чек на 1000 доларів, сам вирішуватиме, яким чином їх оптимально витратити, і сам нестиме відповідальність за свої дії. 

     Водночас сьогодні основна аргументація, яка спонукає до серйозного аналізу перспектив реалізації ідеї безумовного базового доходу, базується на суто практичних міркуваннях. Безпрецедентні темпи автоматизації та роботизації виробництва і успіхи у розвитку штучного інтелекту означають абсолютно реальну загрозу втрати упродовж наступних двох-трьох десятиліть сотень мільйонів робочих місць. 

     Інакше кажучи, у зовсім близькому майбутньому зміст і роль праці людини має зазнати кардинальних змін. Сьогодні дуже багатьом видається неприродною ситуація, коли люди отримуватимуть гроші, не виконавши задля цього жодної роботи: справді, ми працюємо, щоб заробити на життя і отримуємо за свою працю гроші. Цей спосіб мислення базується на нинішній реальності, коли за бажання завжди можна знайти роботу. Проте ситуація принципово зміниться, коли у багатьох сферах людина виявиться нездатною конкурувати з роботами і штучним інтелектом. За таких умов UBI може виявитися саме тим механізмом, який дасть змогу задовільним чином вирішити проблему і уникнути соціальних потрясінь. 

     Більше того, як стверджують оптимісти, запровадження безумовного базового доходу дасть змогу ще ефективніше обернути досягнення роботизації та штучного інтелекту на користь людини. Справді, значна більшість втрачених людьми робочих місць стосуватиметься передовсім механічної праці. Натомість попит на творчу і креативну працю лише зростатиме, що відкриє для людей нові перспективи та можливості: маючи гарантований базовий дохід, приділяти час самовдосконаленню і саморозвитку, що допоможе згодом знайти цікавішу та креативнішу працю.

     Одним з ключових аргументів на користь безумовного базового доходу є його потенційний вплив на ринок праці. За відомими оцінками, лише 13% людей у світі повністю задоволені своєю роботою. У США 70% працівників не мають достатньої мотивації на робочому місці або ж взагалі не терплять свою роботу, проте продовжують працювати, щоб заробити на прожиття. Відсутність задоволення від праці веде до зниження її продуктивності, що коштує економіці США до 500 млрд. доларів у рік. 

   У разі запровадження безумовного базового доходу значна частина людей, незадоволених своїм поточним місцем праці, зможе покинути роботу, звільнивши робочі місця для інших. Водночас це стимулюватиме роботодавців докласти зусиль, щоб залучити і утримати працівників, що спонукатиме їх пропонувати вищу заробітну платню, гнучкіший графік роботи тощо. Результатом стане зростання зайнятості, оплати праці та продуктивності (остання компенсує підприємцям додаткові витрати на підвищення заробітної плати).

   Безумовний базовий дохід має дуже важливу перевагу над іншими соціальними програмами. Чинні сьогодні програми соціальних допомог надаються у разі відповідності певним критеріям. У багатьох випадках це створює потужні антистимули до праці, оскільки влаштувавшись на роботу і отримуючи заробітну платню, ви зазвичай втрачаєте право на отримання допомоги від держави. З безумовним базовим доходом ситуація принципово інша – будь-які зароблені гроші є Вашим додатковим доходом. Інакше кажучи, UBI усуває наявні антистимули до праці в отримувачів соціальних допомог.

     Ще одним важливим наслідком запровадження безумовного базового доходу може стати вагомий поштовх до розвитку підприємницької ініціативи та малого бізнесу. Вже сьогодні у багатьох регіонах США достатньо складно знайти високооплачувану роботу на умовах повної зайнятості. За таких обставин люди змушені шукати можливості для підробітків (зазвичай, тимчасові), що призводить до зростання кількості робочих годин і зменшення часу, який можна приділити сім’ї та дітям. 

     Вдалою альтернативою пошуку додаткових видів часткової зайнятості є започаткування свого малого бізнесу. За наявності гарантованого базового доходу ціна можливої невдачі різко знижується, і в людей з’являються потужні стимули приділити більше часу, щоб детальніше пізнати тонкощі підприємницької діяльності у тій чи іншій царині. 

    Велика кількість достатньо переконливих аргументів на користь безумовного базового доходу логічним чином спричиняє наступне запитання – чи були спроби практичної реалізації цієї ідеї та чим усе завершилося? (Дізнаємося вже післязавтра).


Сподобалось? Поділіться з друзями!

3
3 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry
Master of inspiration

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео