Безумовний базовий дохід: експерименти та результати (3)

Незавершені експерименти та неоднозначні результати


2
2 points

     Перш ніж говорити про цілеспрямовані і контрольовані експерименти упродовж останніх років, варто згадати про події, що мали місце в містечку Спінгемленд в Англії наприкінці 18 – на початку 19 століття. У 1795 році, з огляду на стрімке зростання цін на зерно, місцевий магістрат вдався до реалізації заходів, що дуже нагадують ідею базового доходу. Щоб запобігти голоду, місцева влада вирішила регулярно виплачувати усім родинам певну суму грошей, залежно від її чисельності, індексовану на ціну хліба. 

     Ця система спершу виявилася дуже успішною у досягненні поставленої мети і невдовзі поширилася на інші території. Водночас, оскільки суми виплат залежали від кількості дітей в сім’ї, народжуваність почала швидко зростати. Упродовж неповних 40 років чисельність населення зросла вдвічі. Під впливом різкої критики щодо спонукання людей до ліні та бездіяльності у 1834 році усі виплати було припинено. На ринок праці вийшли великі групи нових працівників, здебільшого невмілих і неготових до роботи. Таким чином, цей експеримент зрештою було визнано невдалим. 

      Упродовж останнього десятиліття у світі реалізовувались десятки експериментів різного масштабу, спрямованих на тестування ідеї універсального базового доходу. Зокрема, подібні експерименти проводилися у США, Канаді, Фінляндії, Іспанії, Польщі, Індії, Намібії, Кенії та інших країнах. Здебільшого йшлося про виплати тих чи інших сум декільком десяткам, сотням чи тисячам домогосподарств у межах невеликих населених пунктів. Характерними результатами цих експериментів зазвичай були покращення харчування дітей та відвідування ними школи (у бідних країнах), зниження рівня крадіжок та кримінальних злочинів загалом, зменшення випадків госпіталізації тощо.

   Водночас поки-що складно говорити про достатньо переконливі результати експериментів з запровадження безумовного базового доходу. Зокрема, два з них, які вважалися особливо перспективними – в Канаді та Фінляндії – було припинено впродовж минулого року. Складність подібних експериментів зумовлена трьома ключовими причинами. 

1) Політичні чинники. Партії правого та правоцентристського спектру часто заперечують проти ідеї UBI з ідеологічних міркувань. Саме тому після чергових виборів було перервано експеримент у канадській провінції Онтаріо.

2) Проблеми з фінансуванням. Для достатньо масштабного експерименту потрібні значні кошти. Скажімо, згаданий канадський проект вартував 150 мільйонів канадських доларів. Компанія з Силіконової долини YCombinator, яка готує свій експеримент, змушена відкласти початок його реалізації, оскільки не встигла вчасно зібрати необхідні 60 мільйонів доларів США.

3) Узгодження з чинною системою соціальних допомог. Доходи родин, які беруть участь у подібних експериментах, відчутно зростають, і часто вони втрачають право на отримання урядової соціальної допомоги. Як наслідок, їхнє матеріальне становище може навіть погіршитися. Задля уникнення такої прикрої ситуації необхідні переговори та узгодження з відповідними державними інстанціями, які займають надто багато часу.

      За відсутності надійних експериментальних даних та їх всебічного прискіпливого аналізу жодна країна всерйоз не розглядатиме перспективу запровадження безумовного базового доходу. Тому на сьогодні універсальний базовий дохід загалом залишається цікавою ідеєю, яка спонукає до інтелектуальної дискусії і волає про необхідність її практичної перевірки. Як видається, зростання темпів втрати робочих місць у розвинених країнах унаслідок роботизації і зумовлений цим спалах популістських настроїв слугуватимуть вагомими стимулами для привертання уваги до цієї ідеї урядів провідних країн світу.


Сподобалось? Поділіться з друзями!

2
2 points

Яка ваша реакція?

lol lol
0
lol
love love
0
love
wow wow
0
wow
angry angry
0
angry
Master of inspiration

Prof

0 Comments

Виберіть Формат
Історія
Форматований текст з посиланнями та візуалізацією
Голосування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Список
The Classic Internet Listicles
Відео
Youtube, Vimeo або Vine відео